W weekend 24-25 sierpnia Zbiornik Wody Stara Orunia żegna turystów i wita nietoperze, które odnajdują tu idealne warunki do zimowej hibernacji. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji – spotkania z chiropterologami, warsztaty i edukacyjne łamigłówki.
Gdański Szlak Wodociągowy i jego dwa pozostałe zbiorniki – Zbiornik Wody Stary Sobieski oraz Zbiornik Wody Kazimierz, działają jeszcze do końca września. Zbiornik Wody Stara Orunia przyjmuje zwiedzających najkrócej – do końca sierpnia. Od września przygotowuje się do przyjęcia wyjątkowych gości – nocków dużych, gacków brunatnych, nocków Natterera, łydkowłosych i rudych.
- Zbiornik Wody Stara Orunia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego w ostatni weekend sierpnia przygotowujemy specjalne atrakcje dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić to miejsce jeszcze w tym roku – mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. 24 i 25 sierpnia wejścia do zbiornika będą się odbywały co pół godziny. Na zwiedzających czeka też słodka niespodzianka oraz mnóstwo piknikowych atrakcji.
- Spotkanie z chiropterologami – w sobotę 24.08 i niedzielę 25.08 o 14:00 i 16:00
- Gogle VR z przygodami Arkadiusza Nietoperza
- Zajęcia kreatywne DIY
- Koło wiedzy z nagrodami
- Puzzle wielkogabarytowe
- Nietoperkowe memo
- Spotkanie z Arkadiuszem Nietoperzem – poznaj nietoperzowego przewodnika i dowiedz się więcej o jego przygodach
- Zdjęcia z maskotkami nietoperzami
- Malowanie buziek
Od 1997 roku, w ostatni weekend sierpnia obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. W okresie od września do maja, Zbiornik Wody Stara Orunia staje się domem dla nocków dużych, gacków brunatnych, nocków Natterera, łydkowłosych i rudych. W minionym okresie zimowym 2023/2024 nocowało tu 90 sztuk latających ssaków. Zbiornik Wody Stara Orunia jest drugim zimowiskiem nietoperzy na Pomorzu Gdańskim, zaraz po Bastionie Św. Gertrudy.
Zbiornik powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad, wyprodukowaną w gdyńskich Kolibkach. Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.
Rezerwacje biletów www.bilety.szlak.gda.pl