To już ostatni moment, aby w tym roku zwiedzić jedno z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce - Zbiornik Wody Stara Orunia. W najbliższy weekend 28 i 29 sierpnia z okazji Święta Nietoperzy więcej terminów zwiedzania obiektu i dodatkowe atrakcje.
- Zbiornik Wody Stara Orunia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających i jest dostępny w sezonie stosunkowo najkrócej – do końca sierpnia. Dlatego w weekend 28 i 29 sierpnia przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych specjalną możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny w godzinach od 10:00 do 20:30 – mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego z GIWK. Na zwiedzających czekają przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje, niespodzianki z okazji Święta Nietoperzy – dodaje. W ciągu weekendu do zbiornika będzie mogło wejść łącznie 660 osób.
Dla zwiedzających przygotowaliśmy w tym roku dodatkowe atrakcje:
- plenerową wystawę o występujących w zbiorniku gatunkach latających ssaków,
- zabawy na powietrzu dla młodszych dzieci (wielkoformatowa gra memo z nietoperzem Arkadiuszem, duże puzzle, układanka 3D),
- tematyczne gry w wirtualnej rzeczywistości,
- nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania,
- nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania,
Skrzydlaci lokatorzy
Wraz z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Każdej zimy od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia osobników, znajduje się w nim kilkaset sztuk z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Dzięki współpracy z sympatykami tych skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.
Zbiornik Wody Stara Orunia
Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji.Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.
Rezerwacja wizyty
Koszt wizyty to 9 zł, dzieci do lat 4 bezpłatnie (ale obowiązuje rejestracja). Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne.
Wydarzenie jest zakończeniem sezonu turystycznego na Zbiorniku Wody Stara Orunia. We wrześniu w jego progi zaczną powracać skrzydlaci lokatorzy. Pozostałe obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego pozostają otwarte jeszcze we wrześniu.